Search

SİZE TAM UYAN AYAKKABIYI BULUN

SİZE UYGUN OLANI BULMANIZ İÇİN BİRKAÇ İPUCU

Son araştırmalar bayanların %72 sinde sahip oldukları ayakkabıların en az 2 çiftini ayaklarına tam uymadığını göstermekte. O halde konuyu doğrudan mükemmel uygunluk üzerine getirelim.

1. AYAK ÖLÇÜNÜZÜ BELİRLEYİN

Ekran Resmi 2016-06-01 12.30.56

Ayak büyüklüğü yaşam boyunca değişir – hamilelikte genişler, kilo kaybıyla daralır – araştırmamız bayanların %62 sinin son  beş yıl icinde ayak numaralarinin ölçülmediğini göstermektedir. Ayak ölçü konusunda sektörde önde gelen bir uzman olan Kevin Bann, Ayak Hastalıkları Fakültesinde bayanların %90 nına yakınının yanlış numaralı ayakkabı giydiklerini ve bunun da genel olarak sağlıklarına çok büyük etki yaptığını söylemiştir.

2.ÖLÇÜ ÖĞLEDEN SONRA ALINMALI

Sabahtan ikindiye kadar ayak numaranız iner veya çıkar. Bu yuzden  ayakkabı satın almanın en doğru-optimal degerin olustugu- zaman ogleden sonradir..

Ekran Resmi 2016-06-01 12.32.20

3. DAHA BÜYÜK OLAN AYAGA AYAKKABI UYDURMAK

Çoğu insanIN bir ayağı diğerinden bir numara daha büyüktür. Eğer sizinkinden emin değilseniz herhangi bir magazada her iki ayağınızı da ölçtürün.

4. BİRKAÇ NUMARAYI DENEYİN.

Etiket üzerinde ki numaraya değil, ayakkabının ayağınıza uymasına bakın. Sektor uzmani Kevin Bann, “Ayağınıza hiç uymayan bir ayakkabı nasır oluştururken kısa gelen ayakkabılar da parmaklarda yumru –çekiç parmak- olmasına neden olur”demektedir..

Ekran Resmi 2016-06-01 12.33.02

5. BİRAZ HAVA BOŞLUĞU BIRAKIN.

Ayakkabı denerken ayakta olmaya ve  parmaklarınızın önünde biraz boşluk birakmaya dikkat edin.Uzmanlar her iki ayağın arka kısmında 9-13mm boşluk bosluk birakilmasini oneriyorlar

6. AYAĞINIZA UYAN AYAKKABIYI SEÇİN.

Ekran Resmi 2016-06-01 12.33.41

Aynı fikirdesiniz değil mi? Fakat araştırmamız başka bir şey söylüyor: Bayanlar ayaklarına uymayan dar ayakkabı giyiyorlar. Bu bayanların %45’ i dar ayakkabı giymek sebebiyle ertesi gün yürüyemeyecek durumda oluyorlar.

Jane Faulkner, Sole Sister’de Podiatrist, “imkan dahilinde sağlam topuklu ayni zamanda bağlı veya tokalı düz ayakkabı” tavsiye ediyor. Burun kısmı parmakları içine alacak derinlikte ve ayak yüzünü saracak genişlikte olmalı ayrica bu ozelliklerin yaninda darbe emici,ayağı saran ve ideal olarak hava alan bir taban yapisina sahip olmasi gerektigini bildiriyor.

7. ÇOK SIKI AYAKKABI ALMAYIN

Ekran Resmi 2016-06-01 12.34.31

Ayakkabıyı dar almak ve sonra ayağa göre genişletmek iyi bir fikir değildir; bu nasır ve boynuz için açık bir davetiyedir. Araştırmada bayanların %50 ‘si küçük ayakkabı aldıklarını itiraf etmişlerdir.  Ayakkabı denerken topuklarınızın hafifçe kaydığından emin olmalisiniz. Ancak yürürken topuğunuz yukarı aşağı hareket etmemeli.

8. AYAKKABINIZI BÜKÜN.

Ekran Resmi 2016-06-01 12.35.17

Yeni ayakkabı mı aldınız? Dışarı çıkmadan,ayakkabınızdan emin olmak için ,halı üzerinde bir süre yürüyün. İkna olmadınız mı? Dert etmeyin. Tuketici koruma kanununa gore ayakkabılarin  15 günlük iade süreleri vardir.

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Bu hikayenin başı 15 yıl önce yine bir yılbaşı alışverişine dayanıyor… Zar zor evdekilerden izin alıp arkadaşımın evinde yapacağı yılbaşı partisine katılacaktım. E tabi hazırlıklar da işte tam bu zama