Search

Uc ingiliz bayanin agzindan Büyük ayaklı olmanın zorluklari…

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda açıklandığı gibi her beş kadından biri vücutlarının en itici kısmının ayakları olduğunu düşünüyorken bir baska grup var ki onlarda ayaklarinda  ileri derecede bir komplikasyonun söz konusu oldugunu dile getiriyorlar. Buda onların ayakları aşırı büyük olmasi..”Ortalama bayanlar 37 numara ayakkabı giyerlerken, bizim ayaklarımız her nesilde 2 numara daha artıyor” diyen  bir cok kadin,  erkek ayak numarası kadar büyük ayakkabı giyiyorlar.

Asagida buyuk ayak sorunu sebebiyle  sikintili hayatlari olan uc ingiliz bayanin yasadiklarina tanik olacagiz.

50 ÇİFT AYAKKABI BANA ÇOK PAHALIYA MAL OLDU .Becka Colley,42 yaşında bir kariyer danışmanı, 13 yaşında ki oğlu ve partneriyle Burscough, Lancashire da yaşıyor. Ayakları 11 numara büyüklüğünde. “Vücudumda değişiklik yapabileceğim bir şeyim olsaydı, ayaklarım olurdu” diyor.

“Her zaman ayaklarımdan nefret ettim, cunku ayaklarim geniş veya dar değil, sadece büyük.”

Rahmetli babam,13 numara ayakkabı giyerdi, Kuzey Londra’da bir ayakkabı mağazasına benimle beraber gelmek zorunda kalmıştı.Başlangıçta bana özel muamele yapacaklarını zannetmiştim. Fakat içeriye girince ,karanlık ve küf kokusu yuzunden nerdeyse bayılacaktım.Vitrinde bir ayakkabı yoktu. Babam Mağaza sahibine “Kızımın ayakkabı ihtiyacı için geldik” dedi. Bana hemşire lerin bağcıklı topuksuz ayakkabısı gösterilince tüm umutlarım yok oldu. Bu ayakkabılar sınıfta devamlı alay konusu olmam için yeterdi. Artık lakabım “koca ayak” ve “Yeti” olacakti.

Hayat benim icin 13 yaşımda bazen iyiydi ben digerlerinden farkli olarak erkeklerin çöl botlarından giyerdim. Bu durum cocukluğum boyunca kendimi kız gibi değil, hantal ve beceriksiz gibi hissetmeme sebep oldu.Seksenlerde, arkadaşlarım kısa ve sivri burunlu botlar giyerlerken, ben dışlandığımı hissederdim. Ergenlik çağımın sonlarında Barrats’dan dayanamayip bana 10 pound’a mal olan ,9 numara bir çift bale pabucu aldım. Çok sıksalar da giyebilmiştim , ama yürüyemiyordum. Nerdeyse kötürüm olmuştum. Ayaklarım su topladıgi icin sonunda uzulerek  vazgeçmek zorunda kaldim.

Ama bu bana asla engel olmadi ve   güzel ayakkabi arayisimdan hic vaz gecmedim. Kendime en mükemmel 11 numara ayakkabıyı bulmayı görev kabul ettim. ve bu gorevim hala devam ediyor. Yıllar içinde bana 3000 Pound ‘a mal olan 54 çift ayakkabım oldu. Ayakkabılarımı genellikle Tall Girls isimli bir web sitesinden aldım.sinirli sayida secenegim oldugundan her gün giyilen siradan bir ayakkabı için maalesef 70 ile 100 Pound ödemem gerekti. Yani High Street’te ki bir mağazadan 3 kat daha fazla.. Aldigim ayakkabilarim  arasinda en sevdigim asiri giyilmekten 5 kere pençe yaptırmak zorunda kaldigim siyah diz üstü yüksek çizmelerim oldu. bu gune kadar bir çift ayakkabı için ödediğim en yüksek bedel, 300 pound verip aldığım bu sahane  cizmelerimdir.

Gerçekten de – normal ayaklı – olarak tanımlanan kadinlardan çok daha fazla ödediğim için kendime içerliyorum. Boyum 5ft 10inch ve ayaklarım boyumla uyumlu görünüyor.Partnerim benden daha küçük ayaklı;9-10 numara. Onun ayakkabılarını bile giyemiyorken, o benimkilerin içine girebiliyor!

EN İYİ ARKADAŞIM AYAKLARIMIN KANO OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. Liz Sullivan,38 yaşında bir öğretmen, yedi kız, üç erkek çocuğu ve eşiyle birlikte Wootton, Bedfordshire de yaşıtor. Ayak numarası 10.

Ailemde ben normalin dışında sayılırım. Cunku ailemde hic bir kadın bu kadar büyük ayaklı doğmamıştır. Annem 6 numara, babam ve erkek kardeşim ise 11 numara giyerler.Benim ayak numaram hayatımı söndürdü; 13 yaşındayken ayaklarım 9 numaraydı. En iyi arkadaşım bile ayaklarımla “kano” diyerek alay ederdi. Çok şükür ki boyum 16 inch oldugu icin ayaklarım nispetsiz görünmüyor. Bu büyüklükte ayağınız varsa, modaya uygun ve uygun fiyatlı bir ayakkabı bulmak neredeyse tam zamanlı bir meşguliyettir. İşte bu nedenle stok yapmak durumunda oldugumdan 60 çift ayakkabım var. Güzel bir çift ayakkabı bulduğum zaman ,her renkten birkaç çift alırım.10 çift pump(gece ayakkabısı) ve dört çift askılı , şık sandalet almış olmamın gerekçesi budur..

Yaşadıklarımdan beni en çok üzen olay bir spor mağazasından 6 yıl önce bir çift spor ayakkabi almaya gittiğim zaman olmuştu. Bayan bölümüne geçip de mağaza elemanına ayaklarıma uygun bir spora ayakkabı varmi diye sorduğum da magaza gorevlisi bana gülerek ve ve saskin bir ifadeyle ”bu numara ayakkabı mı? Bayanlar bölümünde mi?” dedi. O kadar kızmıştım ki mağaza müdürüne şikayet etmiştim. Benden özür dilemek için alışveriş hediye çeki göndermişlerdi.

Genç yaşlarımda karşılaştığım bu gibi durumlar kendime güvenimi çok büyük ölçüde etkiledi. İnsanlar sizi dışlamaya eğilimli ve acıyarak baktiklari yetmiyormus gibi 10 numara isteğiniz karşılığında 8 numara ayakkabı öneriyorlardı. Hiç 8 numara ayaklı bir bayana 10 numara ayakkabı oneriyorlar mi da bana bunu yapiyorlar. Niye böyle yaptıklarını her zaman merak etmiştim.

Ayaklarımın numarasını değiştirmek için yapabileceğim bir şey yok ve ben onlarla barisik yasamak zorunda oldugumu biliyorum. Hatta spa güzellik salonunda pedikür için “kano” larımı yerleştireceğim bir kap olmadığını görünce –sadece- güluyorum . Artık ayaklarım yüzünden özür dilemiyorum.

NİKAHIMDA 15 NUMARA PARMAK ARASI TERLİK GİYMİŞTİM.

Blackpool yakınında Lytham’dan 34 yaşındaki Jo Murray ,gıda sektöründe bir satış yöneticisidir ve dört yaşında bir oğlu olan bir hanımla evlidir. Eşinin ayakları 10 numaradır.

Yedi yaşımda kutsal ayinim sırasında ayaklarımın farklı olduğunu anladım. Diğer kızlar 12 veya 13 gibi çocuk numaraları ayakkabı giyerlerken, benim ayaklarım yetişkinlere özgü 3 numaraydı. Bütün diğer kızların giydiği tabanında anahtar resmi olan beyaz Clark T çubuklu ayakkabılarını ben giyemiyordum. Benim boyum 6ft 5indi ve insanların gözüne çarpan tarafım boyumdu. Annem 6ft di ama 5 numara ayakkabısı vardı, babamın ise 11 numara. Hiç kolay olmamıştı. Sicilya seyahatimiz olmuştu son zamanlarda. Yanıma düşüncesizce sadece spor ayakkabı ve bot almıştım. Yeni spor ayakkabı ayağımı sıktı ve su toplamasına sebep oldu ve giyemedim, üstelik ayağıma uygun bir ayakkabı da adada bulamamdım. Akdeniz tatil köyü gibi bir yerde adada kaldığım sürece UGG botlarımı giymek zorunda kalmıştım. Kısa boylu insanlar tuhaf tuhaf hep ayaklarıma baka kalmışlardı. Iste bu yuzden evde bircok  ayakkabı konusunda alternatif seçeneklerim olduğu için çok daha rahatimdir.  Ama genede o gunden sonra hep  acil durumlarda kullanabilmem için arabanın arka koltuğuna  herzaman 3 çift – Spor lastiklerim, botum, bağcıksız gece ayakkabım- yedek ayakkabı bulundururum.Gerci arabada biriktirdigim bu stok yuzunden   eşim benimle hep münakaşa eder. Ama acilen ayakkabımı değiştirmem gerekse, çarşıdan satın alabileceğim bir çift ayakkabı bulamayacağımı cok iyi bilirim. Hergün bağcıklı ayakkabılarımla yaşarım ve bunun disinda 20 çift ayakkabım var. Ayakkabılarımı çoğu zaman 13 numaraya kadar stokları bulunan Evans, Long Tall Sally veya Tall Girls’ den satın alırım. Çoğu kez de ayağıma ne uyarsa değil neyi beğendiysem onu alabilirim. Büyük boy ayakkabıları Londra High Street mağazalarından Magnus ve Totally’den de alabilirsiniz, ama bir çift bağcıklı ayakkabıya 100 Pound’dan fazla harcamanız gerekir. Cunku büyük ayaklı olmak pahalıdır.

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Bu hikayenin başı 15 yıl önce yine bir yılbaşı alışverişine dayanıyor… Zar zor evdekilerden izin alıp arkadaşımın evinde yapacağı yılbaşı partisine katılacaktım. E tabi hazırlıklar da işte tam bu zama